close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 12 października 2017

  Pierwsza w Szanghaju filologia polska została uroczyście zainaugurowana na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych

  Szanghajska polonistyka dołączy do powiększającego się grona polonistyk w pekińskim i kantońskim okręgu konsularnym jako pierwsza w tym rejonie Chin. Sprawia to, że nowy kierunek staje się ważnym przykładem obecnego rozwoju współpracy polsko-chińskiej.

   

  W uroczystej ceremonii inauguracyjnej polonistyki na Szanghajskim Uniwersytecie Studiów Międzynarodowych (SISU) wzięli udział Konsul Generalny RP w Szanghaju, Piotr Nowotniak, Rektor SISU, Li Yansong , Wicerektor SISU, Zhou Cheng, Dziekan Wydziału Studiów Euroazjatyckich SISU, Xu Hong, Wice Dyrektor Departamentu do spraw Europy i Afryki w Szanghajskim Biurze Spraw Międzynarodowych, Li Fangxia, Wicedyrektor Generalna Chińsko- Polskiego Towarzystwa Okrętowego Chipolbrok, Jing Tao, przedstawiciele Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – Prodziekan ds. współpracy krajowej i międzynarodowej Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej, Prof. Krystyna Pieniążek-Marković, dr Rafał Dymczyk, Borys Szumański, Marcin Kluczykowski, Gerard Ronge i przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego (UW) – Prodziekan ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych dr Łukasz Zamęcki, dr Piotr Kajak, dr Łukasz Gołota, zaproszeni goście, przedstawiciele mediów i studenci. Uroczyste otwarcie polonistyki uświetniły występy nowych studentów polonistyki SISU i doktorantów UAM. Po ceremonii goście mieli okazję obejrzeć nową salę do polonistyki, którą Konsulat Generalny RP w Szanghaju wyposażył w materiały do nauki o Polsce.

   

  Otwarciu Filologii Polskiej w dniach 10-13 października 2017 roku towarzyszą wydarzenia zorganizowane w ramach Tygodnia Kultury Polskiej, obejmujące pokazy filmów, wykłady o polskim języku, kulturze i literaturze oraz spotkania z przedstawicielami polskich uczelni wyższych (UAM i UW). Całość uświetnia wystawa „Język Polski”, stworzona przez Bibliotekę Narodową na zlecenie MSZ. Wystawa na SISU będzie otwarta do 23 października 2017 roku.

   

  Konsulat Generalny RP w Szanghaju w ubiegłym roku podjął starania do otwarcia Filologii Polskiej na SISU na fali ożywionej współpracy po wizycie Prezydenta RP w Chinach w 2015 roku. W maju 2017 władze chińskie przekazały zgodę na otwarcie polonistyki na SISU w Szanghaju. Po przeprowadzeniu rekrutacji studia rozpoczęło 13 studentów. Filologia Polska to czteroletnie studia licencjackie, które umożliwiają naukę języka polskiego i o polskiej literaturze, a w dalszej perspektywie zakładają wymianę naukową studentów i kadry uniwersytetów polskich i SISU.

   

   

  Konsulat Generalny RP w Szanghaju

   

  1
  2
  3
  4
  5
  6

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: